Головна |  |  П`ятниця, 19.04.2024, 04:41
» Меню ПОРТАЛУ

» Статті по розділах
Фильмы онлайн новости [25]
Свіжі статті новини
Филмы о Пчеловодстве [22]
Новые фильмы не о пчёлах [1]
Цікаві новини [62]
Для начинающих или желающих начать [12]
Для начинающих или желающих начать
Телесюжеты о пчелах [26]
Телесюжеты о пчелах
Оборудование [6]
Оборудование
Художественные фильмы с пчелами [4]
Художественные фильмы с пчелами
Документальное [9]
Документальное
Лекции [12]
Лекции
Пчеловодство РОССИЯ [5]
Пчеловодство РОССИЯ

» Вхід

» Опитування
Корисна вам дошка оголошень?
Всього відповідей: 134

» .
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

Головна » 2012 » Березень » 13 » Бджоли в міфах і легендах
07:39
Бджоли в міфах і легендах
З давніх часів людина пов'язана з бджолами. Добування меду було одним із засобів його існування. Відлуння цього дійшли до нас в міфах і легендах, а також у вигляді зображень бджіл на чашах, судинах, монетах і т. д.


Всі народи давнину поклонялися тим чи іншим тваринам. Серед них особливе місце займали бджоли.

У Стародавньому Єгипті бджолу шанували і зображували на обелісках. Об'єднав Нижній і Верхній Єгипет фараон Мінос обрав емблемою Нижнього Єгипту бджолу
.
Єгиптяни на своїх проханнях фараону малювали бджолу як символ відданості. Вони бачили в бджолах зразок самовідданості, безстрашності, презирства до смерті, небезпеки, а також блюстітельніци ідеальної чистоти і порядку. Єгипетські фараони носили титул Повелителя бджіл. За віруваннями єгиптян, душа, покидаючи тіло, перетворюється в бджолу. Тому на гробницях першої династії фараонів знаходять зображення бджіл, а в їх усипальницях - посудини з медом. Зображення вуликів виявлені і на могилах інших єгиптян.

З єгипетської міфології відомо, що мед і віск широко вживалися при урочистих жертвоприношеннях і бальзамуванні трупів.

В Індії - країні найдавнішої культури - ми знаходимо безліч свідчень інтересу до бджіл. Індійське назву бджоли - «медхукара», тобто «що робить мед». Про неї згадується в міфах, піснях і старовинних т.д. законів. Індійський бог сонця - Вішну зображується у вигляді маленької бджоли, відпочиває у чаші квітки лотоса, * про нього кажуть, що там, де ступить його нога ... потече мед. Бог Крішна зображувався з літаючої над головою блакитний бджолою.

Бог любові Кама носить лук з цукрової тростини, тятива якого складається з ланцюга бджіл. Це символ солодких страждань, що заподіюються стрілою явобам-

У мові деяких африканських племен множинність предметів підкреслюється порівнянням з бджолами. Для того, щоб сказати, що у людини багато худоби, там кажуть: «У нього худобу, як бджіл у рої» або «число його корів подібно бджолиної соту».

У народній медицині мед застосовувався для омолодження одряхлілих вождів і їх лікування, тому що вважалося, що він володіє магічними властивостями.

Деякі народи Середнього Сходу мають звичай встановлювати вулики на могилах людей, які за життя відрізнялися хоробрістю. Існує декілька пояснень цього. Вважається, що бджоли будуть охороняти могилу так само ретельно, як охороняли свої стільники, або що бджолиний рій забезпечує померлого їжею, необхідної для подорожі на той світ.

Найчастіше вважали, що бджоли символізують безсмертя. Подібно духам або вітрі, які змінюють своє місце, але ніколи не вмирають, їх зображення на могилах буде жити в настановах, які вони давали за життя. У багатьох народів міцно тримався звичай сповіщати мешканок вулика про те, що хтось у сім'ї господарів помер. Вважалося обов'язковим звертатися до бджіл у самій дружній формі, не економлячи на ласкаві слова, так як вони можуть образитися і покинути вулик.

Арабська назва бджоли «нехлет» означає «дар божий».

Згідно перським сказанням, бджоли сидять на губах божества істини і віри - Мітнаса, і він відразу дізнається брехуна, караючи його укусу.

Багата і різноманітна давньогрецька міфологія. В ній поряд з богами часто згадуються і бджоли. Відомо, що їжею безсмертних олімпійських богів служила амброзія, а напоєм - нектар. «Божественний нектар», безсумнівно, можна ототожнити з квітковим нектаром, а амброзію - з квітковим пилком.

Під час бенкетів на Олімпі навколо бенкетуючих снує прекрасна пара: богиня молодості Геба і юнак Ганімед. Вони розносять амброзію дивовижною солодощі, тане в роті. Вона дає всьому тілу силу, умиротворення духу, безсмертя душі. В золотих кубках подається нектар. Лідійський цар Тантал - син Зевса не раз бував з волі богів на Олімпі, бенкетував з ними за одним столом. І Тантал загордився, став вважати себе рівним. ім. Повертаючись з Олімпу, він брав із собою їжу богів - амброзію і нектар - і пригощав ними своїх друзів, бенкетуючи у себе в палаці. За це боги жорстоко покарали його.

Богиня Деметра, покровітельствуя царю Келею, виховувала його сина Демосфонта. Бажаючи зробити юнака безсмертним, вона натирала його амброзією і гартувала у вогні.

Бджоли в понятті древніх народів завжди ставилися до атрибутів божественного. Так, емблемами Зевса були орел і бджола. Грецька міфологія розповідає, що Зевса, який народився на Криті й виховувалася в печері, вигодовували молоком божественної кози і нектаром. Золота колиска Зевса стояла в Ідайском гроті. Вся природа оточила любов'ю колиска нового бога. Голуби з берегів океану приносили йому амброзію, щовечора прилітав орел, несучи в пазурах кубок з нектаром, бджоли збирали для нього найсолодший мед і охороняли вхід до печери. Коли смертні проникли в печеру Зевса, щоб викрасти мед, на них напали бджоли.

Згідно міфології, бджільництво Греції тісно пов'язане з ім'ям Арістея. У прекрасний сонячний день Аполлон зустрів дівчину рідкісної краси Кирену, в яку закохався і зробив своєю дружиною. Сина вони назвали Арістея. За традицією Аполлон віддає новонародженого на виховання німфам. Вони навчили Арістея мистецтву обробітку землі і, головним чином, бджільництву. Ставши дорослим, Арістей захотів поділитися з людьми отриманими знаннями. З цією метою він відвідує острів Кея в Егейському морі, де вчить місцевих жителів бджільництву. Пізніше, вшановуючи пам'ять Арістея, жителі Кея викарбували монету з його зображенням.

У житті хліборобів Італії бджола грала настільки важливу роль, що вони обрали їй особливу покровительку в особі богині Меллон.

Міфологічні оповіді говорять про те, що першим займатися бджільництвом став бог вина Бахус. Ось як пише про це римський поет Овідій: «Одного разу Бахус в супроводі сатирів прогулювався в покритої квітами долині Родопа, коли на звук, вироблений цимбалами сатирів, стали злітатися невідомі комахи, - це були бджоли. Бджоли прилітали на звук міді, і Бахус, зібравши їх в рій, замкнув в дупло ».

Під час жертвоприношень в Древній Греції і Римі тварин та фрукти поливали медом.

Згідно французьким і швейцарським народним повір'ям, бджоли - душі померлих. Благородні особи прикрашали свій герб зображенням бджоли, що символізує працелюбність і порядок.

Північний епос пов'язує міф про походження священного меду, що дає сили, поетичне натхнення і мудрість з ім'ям одного з головних богів - Одіна, який добув мед у велетнів.

Стародавні вікінги, які йшли в бій, вірили в те, що в Вальхаллі (житло Ейнхерії - полеглих у бою хоробрих воїнів) їх чекає невичерпне медове молоко кози Хейдрун, а в сагах говориться, що за столом батька героїв - Вотана - обрані отримають з рук Валькірії ріг з чудовим медом.

В Америці у племені майя був бог бджіл Ахмузенкаб, зображення якого знаходять на настінних прикрасах архітектурних пам'яток. Індіанці майя поклонялися і іншим богам, що вважався покровителями бджіл. Вони вживали всіх заходів обережності, щоб не завдавати шкоди бджолам при роботі з ними, і якщо бджола гинула, вони навіть загортали її в листок і ховали. З воску готували свічки, які використовували як приношення богам. У приказці латиноамериканських народів говориться, що бджолу створили ангели. Згідно з переказами, великий дух Маниту створив бджіл з людей племені індіанців, які відрізнялися великою працьовитістю, а ледачих перетворив на мух.

У цілого ряду племен Австралії бджільництво пов'язано з ім'ям Байамо. Одного разу в пошуках дикого меду він пішов слідом за бджолою, до ноги якої прив'язав пташине перо.

Звичайно, міфи і легенди наївні, в них багато вигадки, але тим не менше вони відкривають нам далеку сторінку історії бджільництва
Категорія: Цікаві новини | Переглядів: 2605 | Додав: mayherav
» Теги

» Фотогалерея

» Ми в facebook

» Архів по місяцях

» Статистика
На пасеке: 1
Те кому лень регистрироваться: 1
Пчеловоды: 0

» Пошук


ПОРТАЛ БДЖІЛЬНИЦТВА© 2009-2012
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона