Головна |  |  П`ятниця, 19.04.2024, 20:15
» Меню ПОРТАЛУ

» Статті по розділах
Фильмы онлайн новости [25]
Свіжі статті новини
Филмы о Пчеловодстве [22]
Новые фильмы не о пчёлах [1]
Цікаві новини [62]
Для начинающих или желающих начать [12]
Для начинающих или желающих начать
Телесюжеты о пчелах [26]
Телесюжеты о пчелах
Оборудование [6]
Оборудование
Художественные фильмы с пчелами [4]
Художественные фильмы с пчелами
Документальное [9]
Документальное
Лекции [12]
Лекции
Пчеловодство РОССИЯ [5]
Пчеловодство РОССИЯ

» Вхід

» Опитування
Корисна вам дошка оголошень?
Всього відповідей: 134

» .
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

Головна » 2012 » Березень » 28 » Весняні роботи на пасіці. ЧАСТИНА ДРУГА
09:08
Весняні роботи на пасіці. ЧАСТИНА ДРУГА
Найменша кількість енергії для підтримки у вулику найбільш сприятливого мікроклімату бджоли витрачають при температурі від +23 до +28 ° С.
В кінці зими, за півтора-два місяці до виставки, бджоли стають більш життєдіяльності, і температура в зимовому клубі підвищується до +32 .. +35 ° С.

При такій температурі матка починає яйцекладку.
Збільшує вона відкладання яєць з настанням теплої стійкої погоди та початком хабар, коли робочі бджоли приносять у вулик свіжий нектар і пилок.
У червні яйцекладка досягає максимуму: 1500-2000 яєць в день, після цього вона починає знижуватися і у вересні зовсім припиняється. Молоді матки, як правило, закінчують яйцекладку пізніше.
 У міру виведення молодих бджіл у сім'ї йде поступове відмирання старих.Навесні, приблизно через місяць - півтора після виставки, все населення вулика оновлюється.Тривалість життя перезимували бджіл визначається головним чином умовами зимівлі, силою сімей і станом погоди навесні.Бджоли, віджилі свій короткий вік, вмирають у вулику тільки взимку.Влітку старі бджоли, відчуваючи свою близьку кончину, залишають вулик і гинуть на волі.Швидкість весняного зростання залежить від багатьох причин, але в першу чергу від первісної сили бджолиної сім'ї і загального стану її після зимівлі, несучості матки, теплового режиму в гнізді, наявності кормів, стану погоди і надходження свіжого нектару у вулик.

ПІДГОТОВЧІ РОБОТИ
Перш ніж виставити бджіл, потрібно зробити деякі попередні роботи:
- З настанням танення снігу відкинути його від зимовника;
- Для прискорення танення сніг в сонячні дні (зазвичай це робиться в березні) слід обсипати золою, чорною землею і розпушити;
- Коли сніг розтане, очистити територію пасіки від сміття;
- В пасечном будиночку або спеціально підготовленому приміщенні відсортувати запасні рамки, якщо це не було зроблено раніше;
- Підготувати до роздачі частина рамок з медом і внести їх в тепле приміщення;
- Більш часто відвідувати місце зимівлі бджіл і строго стежити за підтриманням температури повітря в зимівнику в межах +3 - +4 ° С.
Якщо бджоли в зимівнику почали турбуватися знизити температуру. Для цього в зимівник вносять сніг і розкладають їх у проходах між вуликами. У ночвах, діжках можна розвісити мокрі рушники, а також посилити вентиляцію. Якщо від вентиляції температура не знижується, то на ніч відкривають двері і додаткові люки в стелі. Літки у вуликах відкривають на весь просвіт. Якщо і ці заходи не допомагають, бджолам дають воду з підвішених судин через гноти близько верхнього льотка і відвертають холстик.

Надрання обльоту бджіл
Якщо прийняті щодо зниження температури заходи не допомагають і бджоли продовжують сильно шуміти, вискакувати з вічок, треба дати їм можливість приступити до надранньої обльоту.
Для такого обльоту вибирають добре захищене від вітру місце, сніг вистилають тонким шаром дрібної соломи або гілками хвойних дерев. Обліт проводять в сонячний, безвітряний день, при температурі повітря на сонці не менше +12 ° С.
Щоб прискорити обліт, знімають з вуликів даху утеплення (крім холстиков), льотки очищають від підмору і приховують на весь просвіт. Особливо важливо відкрити верхні льотки.
Після обльоту бджіл вносять у приміщення, дають воду. Вулики знову утеплюють.
Якщо бджоли не заспокоюються, то сильні бджолині сім'ї можна поставити на їхні постійні місця навіть при наявності снігу і температурі в тіні +6 .. +8 ° С.
З приміщення їх виносять до вечора, бджолині сім'ї цьому заспокоюються. В погожий день бджолам дають облетіти.
Користь сверхраннего обльоту полягає в тому, що бджоли раніше очищають кишечник від калу, що особливо важливо при поганій зимівлі, швидше починають годувати матку. В результаті бджолина сім'я швидше нарощує силу.
Застосовувати надранні обльоти слід тільки для сильних бджолиних сімей. Хоча вони і витратять більше меду, але за рахунок цього будуть мати більше розплоду Слабкі бджолині сім'ї не можуть забезпечити нормальний температурний режим на холоді, і надранній обліт може принести їм тільки шкоду.

ВИСТАВКА БДЖІЛ
Період виставки бджолиної сім'ї збігається з зацвітанням перших квіток: пролісків, рясту середньої та ін, а також розгортанням сережок ліщини.
 Середня температура в тіні доходить до цього часу до +8 .. +9 ° С, з'являються перші джмелі та метелики.На сонце в цей час ще тепліше, і бджоли можуть вилітати для очисного обльоту.Бджоляр повинен уважно стежити за розвитком весни, щоб в самий погожий день виставити бджіл із зимовника або іншого приміщення.
Безпосередньо перед виставкою на пасіці необхідно встановити поїлку з теплою, трохи підсоленою водою, щоб залучити перших бджіл.
Вулики виставляють в сонячний день в 10-11 годин ранку. Тоді бджоли отримають можливість провести обліт в теплу пору дня. Виставляти бджіл із зимовника краще за все за допомогою носилок з двох палиць довжиною близько двох метрів.
До палиць прив'язують дві міцні мотузки на відстані 25 см.
Коли вулик ставиться на такі носилки, то мотузки ремені) щільно облягають бічні стінки вулика на висоті 20-25 см.
При виставці бджіл необхідно мати лицьову сітку, димар, глину.
Безпосередньо перед виставкою льотки вуликів закривають леткових заградителями, знімають вулики зі стелажів і виносять на носилках.
На пасіці вулики бажано розміщувати по порядку номерів. Тоді їх буде легше знаходити, що заощадить час.
 Літки слід відкривати тоді, коли всі вулики будуть виставлені.Якщо бджолині сім'ї зимували на волі, то треба заздалегідь прискорити танення снігу навколо з допомогою золи, землі, відкинути його від вуликів, В яскраві сонячні дні річки потрібно прикривати - інакше бджоли будуть вискакувати і гинути на снігу.
 При виставці бджоляр повинен уважно спостерігати, як відбувається обліт в бджолиної сім'ї.Сильні бджолині сім'ї роблять обліт дружно, протягом 30-40 хвилин.Після звільнення кишечника від калу бджоли відразу ж включаються в роботу. Вони виносять з вулика сміття, мертвих бджіл, несуть воду, обніжжя з вільхи, верби, ліщини.Постраждалі і слабкі бджолині сім'ї зовсім не літають, або літає мала кількість бджіл. Багато повзають по передніх стінок, ніби щось шукають, - це є ознакою можливої ​​загибелі або втрати матки.
 Такі бджолині сім'ї потрібно взяти під особливий контроль.Якщо бджоли виповзають з роздутими черевцями і викидають кал на прилетной дошці, то це вказує на закисання меду.
Коли на прилетной дошці видно крихти вощини, шматочки утеплення, це ознака того, що бджолина сім'я постраждала від мишей.
 Після обльоту треба негайно оглянути неблагополучні бджолині сім'ї та усунути недоліки.Якщо в бджолиної сім'ї немає меду, то в неї підставляють рамки з медом з теплої кімнати.Рамки з ознаками сильної вогкості, запліснявілий пергою, а також прийшли в непридатність треба замінити запасними.Бджолиним сім'ям, звідки бджоли виповзають з роздутими черевцями, дають цукровий сироп в годівницях.

ОГЛЯД бджолиних сімей
 Після надання допомоги неблагополучним сім'ям приступають до втікача огляду всіх бджолиних сімей.При цьому виявляються сила бджолиної сім'ї, наявність меду, розплоду, а головне - яєць, визначається стан гнізда. Особливо важливо перевірити наявність матки.Якщо матка не виявлена ​​при першому огляді, потрібна вторинна перевірка. Не обов'язково виявити саму матку - треба лише переконатися в наявності відкладених нею яєць.Кількість меду перевіряють за його наявності на двох крайніх рамках.Якщо меду недостатньо (менше 4 кг), то в бджолину сім'ю дають одну-дві рамки з медом.Якщо таких рамок немає, то треба дати цукровий сироп з розрахунку дві частини цукру на одну частину води.Цю роботу можна виконати після огляду всіх бджолиних сімей.
У день виставки дуже важливо, якщо залишиться час, після побіжного огляду приступити до очищення ден вуликів від мертвих бджіл і сміття.
 У добре перезимувала бджолиної сім'ї підмору буває небагато - від однієї чверті до половини склянки, і він сухий.У бджолиної сім'ї, перезимувала погано, все дно всипане підмором, причому він сирий.Дно треба очистити, вискобліть стамескою, вимити гарячим лугом або ганчіркою, змоченою п'ятивідсотковим розчином формаліну.Дуже добре користуватися вогнем паяльної лампи.Ця робота ускладнюється при наявності неокремий ден.Простіше працювати з вуликами-лежаками, так як в них є вільний простір.При всіх перерахованих роботах додатково уточнюється стан бджолиної сім'ї та усуваються всі помічені недоліки.Особливу увагу треба звернути на наявність в бджолиної сім'ї меду і перги, а також води на пасіці.
При огляді можуть виявитися безматочні бджолині сім'ї.
Якщо в бджолиної сім'ї матка загинула в кінці зими і є друкований розплід, то в бджолину сім'ю потрібно дати запасну матку.
У бджолиної сім'ї, в якій не було розплоду, треба поставити контрольну рамку з різновікових розплодом.
Контрольну рамку оглядають через добу: якщо в ній є Свищева маточники, то матка в бджолиної сім'ї відсутня.
У таких випадках маточники знищують, а до бджолиної сім'ї приєднують цілком так званий нуклеус (рамки з бджолами, розплодом і маткою).
Якщо на пасіці немає запасних маток в нуклеусах, то безматочні бджолині сім'ї приєднують до таких бджолиним сім'ям, в яких є гарна молода матка, але мало робочих бджіл.
 Недоцільно зберігати безматочні бджолині сім'ї шляхом постановки їм друкованого розплоду для виведення матки і подсиливания, так як ранньою весною трутнів ще немає, через що вийшли матки довго не запліднюються і самі стають трутневий. Для виправлення слабкою бджолиної сім'ї насамперед потрібно скоротити гніздо, щоб бджоли щільно обсіжівалі рамки.Рамки з бджолами збирають в середині вулика.
 Вулик ретельно утеплюють.Літок скорочують, щоб була можливість проходу однієї-двох бджіл. Якщо мед в бджолиної сім'ї поганої якості, то їй дають мед із запасу в зігрітих в кімнаті рамках. НалітПісля виставки бджіл можуть відбутися нальоти.При цьому в період одночасного бурхливого обльоту або при сильному вітрі бджоли з різних бджолиних сімей збираються в окремі бджолині сім'ї, в результаті чого інші бджолині сім'ї сильно слабшають.
У таких випадках ввечері бджіл з збільшилися сімей щіткою змітають з прилетной дошки з крайніх рамок в роївні і розподіляють між ослаблими сім'ями.

Крадіжка
Навесні на пасіці виникає небезпека крадіжки меду бджолами з інших вуликів.
Проти крадіжки застосовують такі заходи: - огляди проводять з підвищеною обережністю;
- Вулики тримають закритими;
- Не залишають на пасіці відкритими ящики з запасними медовими сотами;
- При роздачі бджолиним сім'ям цукрового сиропу намагаються його не проливати;
- Оглядають бджолині сім'ї в безвзяточное період тільки ввечері, а вдень роблять це у спеціальних наметах.
З метою припинення крадіжок треба зменшити річки.
Передню стінку і прилітну дошку слід змастити гасом або полином або покрити льоток дрібної сирої травою.
Якщо це не допомагає, то бджолину сім'ю вносять в зимівник на два-три дні і дають їй воду.
На місце прибраного вулика ставлять інший, всередині якого кладуть вату, змочену гасом або бензином.

ГОЛОВНА ВЕСНЯНА РЕВІЗІЯ
Перший докладний огляд бджолиної сім'ї з розбиранням всього гнізда називають головною весняної ревізією. Метою головної весняної ревізії є:
- З'ясування стану бджолиної сім'ї;
- Створення найбільш сприятливих умов для життя і роботи бджіл;
- Усунення недоліків.
Для швидкого зростання бджолиної сім'ї необхідні такі чинники:
- Наявність високопродуктивної матки не старше двох років;
- Велика кількість бджіл (не менше півтора-двох кілограмів) для вигодовування та обігрівання розплоду;
- Хороша забезпеченість медом і пергою;
- Гарне гніздо з правильно відбудованими бджіл іншими осередками, зі сприятливим режимом температури й вологості.
Проводять головну весняну ревізію при температурі не менше +15 ° С в тіні.
У бджолиної сім'ї залишають стільки рамок, скільки обсіжівают бджоли.
Неправильні стільники, темні, з великою кількістю трутневих осередків видаляють і замінюють хорошими світло-коричневими.
Кількість меду у вулику враховується більш точно. В одній рамці має бути 4 кг меду.
У сильній бджолиній сім'ї під час ревізії повинно бути 10 кг меду і одна-дві рамки з пергою.
Якість матки визначають по засіву: хороша матка-суцільний засів; погана матка-засів з пропусками.
Ретельно оглядають рамки з розплодом, а також рамки, підозрілі на захворювання гнильцом.
Якщо в бджолиної сім'ї є "горбатий" розплід, то це може служити ознакою наявності отрутневшей матки або бджоли-трутівки.
Такі бджолині сім'ї треба негайно виправити.
Трутневих маток знищують, бджіл-трутівок в ослаблених бджолиних сім'ях струшують за межами пасіки.
Щоб бджоли не повернулися на колишнє місце, вулик і кілочки прибирають - тоді бджоли розлітаються по іншим бджолиним сім'ям.
Після головної ревізії проводяться такі види робіт:
- Чищення рамок;
- Пересадка бджіл у чисті вулики;
- Подсиливании і об'єднання слабких бджолиних сімей;
- Підгодівля цукром.

Розширення гнізд
Однією з важливих робіт весняно-літнього періоду є розширення гнізд.
Тижнів через два після головної весняної ревізії проводять черговий огляд бджолиних сімей.
Під час цього огляду з'ясовують, як змінилася сила бджолиної сім'ї, площа розплоду, кількість
 Бджолині сім'ї, в яких бджоли добре покривають всі рамки гнізда, розплід на середніх рамках доходить майже до низу стільників, а на передостанній рамці з внутрішньої сторони, є значна площа з яйцями, необхідно розширювати.Розширення гнізд проводять за рахунок підстановки рамок зі світло-коричневою сушею, в яких є невелика кількість меду (0,5-1 кг).Навесні до розширення гнізда треба ставитися обережно і давати рамки тільки тоді, коли матка відкладе яйця по обидва боки підставленого стільника.У сильній бджолиній сім'ї матка може заповнити в день 3-4 рамки. В таких бджолиних сім'ях спізнюватися з розширенням гнізд можна. Стільники треба підставляти по краях гнізда.
 Щоб своєчасно проводити розширення гнізд, потрібно мати хороший запас стільників-не менше двадцяти на кожну бджолину сім'ю, причому стільники повинні бути нестарі, світло-коричневі, доброякісні.Використовувати стільники можна не більше двох-трьох років, інакше в них починають виводитися більш дрібні бджоли, так як розміри осередків постійно зменшуються за рахунок випорожнень личинок.
Щоб мати хороший запас стільників, треба щорічно замінювати не менше 30-50% старих стільників за рахунок відбудови нових на штучній вощині. Відбудування стільників проводять у першій половині років коли у бджіл добре діють воскові залози. У цей 'період одна бджолина сім'я може відбудувати до десяти гнізд-стільників.
Підставляти штучну вощину треба тоді, коли настає стійка тепла погода і з'являється хабарів. Цей час масового цвітіння кульбаби клена, верби.
У сильну бджолину сім'ю ставлять по дві рамки штучної вощини з обох сторін гнізда, поруч з рамками з розплодом.

Період медозбору
 На початок цвітіння таких медоносів, як біла акація, лугові трави, липа, кипрей, гречка, соняшник, бджолині сім'ї повинні бути дуже сильними, здатними виділити безліч бджіл для збору нектару.Сім'я, зруйнував свої сили в процесі роїння або не накопичила резервів бджіл, не здатна зібрати багато меду, тому на головному хабарі слабкі бджолині сім'ї слід з'єднувати один з одним або приєднувати до сусідніх.
Сім'ї повинні розташовувати великим запасом вільних стільників - складів для розміщення медового врожаю, що є обов'язковою умовою в період медозбору.
Вважається, що при медозборі 3 кг в день потрібно цілий корпус багатокорпусного вулика або магазинна надставка 12-рамкового вулика.
На медозборі з липи та інших бурхливо квітучих нектароносів бджолиної сім'ї потрібно стільки ж стільників, скільки займає її расплодной гніздо. Обсяг вулика в цей період треба збільшити вдвічі.
 При нестачі стільників медозбір різко знижується і за час хабар слабшають.Надставки під мед потрібно ставити зверху або під верхню, якщо вона вже заповнена медом.У кожну чергову надставку поміщають по одній-дві рамки з вощиною. Бджоли в цей час швидко відбудовують стільники.Протягом сезону можна отримати кілька медових врожаїв, якщо бджіл перевезти з відцвітають медоноса до щойно почала цвісти. Перевезення (кочівля) бджіл - досягнення сучасної технології бджільництва, яка дозволяє брати нектар там, де його більше.
 Перевозять бджіл на автомобілях.Вулики при перевезенні обладнають верхніми кочовими сітками, завдяки яким до порушеними бджолам надходить необхідна кількість свіжого повітря і вони благополучно переносять транспортування.Одним із прийомів, що дозволяють отримати до медозбору сильні бджолині сім'ї, є формування тимчасового отводка в одному вулику.Спосіб відводків заснований на відборі від добре перезимували бджолиних сімей частини бджіл, розплоду й корму.Отводки бувають індивідуальні та збірні.У першому випадку розплід і бджіл беруть від однієї бджолиної сім'ї, у другому випадку - з різних сімей.Знову сформованим бджолиним сім'ям дають зрілі маточники або підсаджують до них маток.При цьому в ізольованих відділеннях вулика робота Двох маток сприяє накопиченню великої кількості льотних бджіл.
Категорія: Цікаві новини | Переглядів: 4909 | Додав: mayherav
» Теги

» Фотогалерея

» Ми в facebook

» Архів по місяцях

» Статистика
На пасеке: 1
Те кому лень регистрироваться: 1
Пчеловоды: 0

» Пасічники
kirilzhilenko80, vadim_vadikovich

» Пошук


ПОРТАЛ БДЖІЛЬНИЦТВА© 2009-2012
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона