Головна | Статті  |  Четвер, 25.04.2024, 15:58
» Меню ПОРТАЛУ

» Статті по розділах
Робоча бджола [4] Трутень [1]
Матки [1]

» Вхід

» Опитування
Яку породу бджіл ви утримуєте?
Всього відповідей: 570

» .
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

Головна » Статті » Біологія бджоли » Матки

Матка
Матка – це самка, яка не має жодних пристосувань для збирання та переробки нектару, пилку, виділення воску, будування встільників, виконання якихсь господарських операцій. Матка має дуже високо розвинені статеві органи, вона дещо відрізняється від робочих особин. Вона має більше черевце і важча (важить матка 0,25 г довжину 18- 22 мм) Живе матка в сім’ї до 5 років, але ефективне вкористання триває лише 2 роки. Без бджіл матка може прожити леше 3 дні. Вона є родоначальницею сім’ї. всі особи безвийнятку є дітьми матки вона може відкладати на добу 1500-2000 яєць а деякі відкладають 3000 яєць. Відкладає матка яйця у весняно літній період а інколи й восени але не так інтенсивно.Матка може відкласти в рік до 150 тис. яєць а деякі матки близько 200 тис. яєць.
 Тому із внутрішніх органів у маткиї найбільш розвинена статева система. У видовженому черевці містяться два яєчники, кожний з них складається з 120—200 яйцевих трубочок. Сформовані в них яйця проходять спочатку по парному яйцепроводу, потім непарному, з яким через тоненьку трубку з'єднується спермоприймач. В останньому зберігаються чоловічі статеві клітини від кількох трутнів, якими запліднюються яйця. Природне осіменіння матки відбувається під час одного або кількох вильотів її в молодому віці. До парування вона готова через 7 днів після виходу з маточника. Найчастіше в спермоприймач потрапляє сперма від 6—8 трутнів. Там вона зберігає свою життєздатність до кінця життя матки завдяки своєрідним умовам. Для зустрічі з трутнями здійснюються вильоти на 1—2, зрідка на 5 км і далі. Зареєстровано випадки повернення у вулик спарованих маток з польотів на 12 км. Якщо протягом першого місяця життя матка не була спарована, то потім здатність до цього акту втрачається. Тоді самка залишається неплідною і починає відкладати незапліднені яйця, з яких виводяться трутні. Після осіменіння матка з вулика не вилітає, за винятком природного роїння. Готуючись до вильоту з роєм, вона тимчасово припиняє відкладання яєць.Неплідна матка швидка, несподівано зявляється в різних місцях гнізда. Плідна матка важка, малорухлива, повільно переміщується на стільниках з розплодом, її оточує група бджіл-доглядачок. З ними навіть поза сім'єю (в кліточці) вона може жити 15— 20 днів, а іноді й місяць. Вилучена із сім'ї матка гине через 2—3 дні. Від матки через бджіл, які перебувають ближче до неї, сім'я одержує маточну речовину. Це специфічні сполуки, що впливають на фізіологічний стан робочих бджіл, через них передається відчуття присутності в сім'ї матки. Як тільки її не стане, вже через півгодини бджоли змінюють поведінку. 
У сім'ї без матки бджоли непокояться (під час огляду шумлять), послаблюють льотну активність, особливо збирання пилку. Крім того, у комірках відсутні яйця, а згодом і весь розплід, припиняється побудова стільників, починається закладання свищових маточників серед бджолиного розплоду
Молоді матки запліднюються трутнями. Зустріч матки з трутнями відбувається лише за межами вулика. Через 5 -7 днів після виходуз маточника, мтка досягає статевої зрілості і роби так названі брачні вильоти. Спаровування відбувається в повітрі на висоті від 30 -40 м над землею. Вилітає матка зазвичай в теплі дні, при температурі повітря 19°, між 2 годинами дня -5 годиною вечора. Матка яка не запліднилась ротягом одного місяця життя в силу тих чи інших обставин втрачає здатністьзапліднюватись і відкладатиме незапліднені яйця з яких потім розвиватимуться трутні. 
У сімї може бути лише одна матка і тільки у деяких випадках –дві. Це трапляється тоді коли в сімї народилась нова матка і вона не вбила стару, але трапляється що молода матка не вбиває стару досить довгий період і тоді таке співробітництво стає дуже плідним, такі сімї швидко набирають силу і виграють з іншими у своєму розвитку і силі під час свого головног медозбору. Але співжиття старої і молодої триває найчастіше не довго. Як тільки вони зустрічаються, то найчастіше молода, більш енергійна і активна матка вбиває стару, стає єдиною маткою в сімї. Плідна матка здатна відкладати яйця двох видів: запліднені, незапліднені, з яких розвиваються жіночі особини( робочі бджоли, матки) 

Цікавий Факт
 Після виходу з маточника молода матка на 3 - 4-й день вилітає на орієнтувальеий обліт, а на 7 – 10 день - на парування. Проте за несприятливої погоди виліт матки на парування може затриматись і до 12 – 20 днів.
 На парування матки вилітають у добру б езвітряну погоду при температурі повітря в тіні не нижче +20…+25 °С .
 Якщо після першого вильоту на спарування матка не отримала необхідної кількості сперми вона вилітає на парування другий і навіть третій раз. Повторні вильоти відбуваються протягом наступних 1- 3 днів. На 3 – 4 день після останього парування матка починає відкладати яйця.
 Матка за добу відкладає в середньому 1200 – 1800 яєць (залежно від віку, породи, стану бдолосімיї), а в окремих випадках - до 2500 яєць. Найвищий темп яйцекладки матка розвиває в перший рік сврго життя. На другий рік яйцекладка зменшується в середньому на 20 – 30% а на третій рік – до 50%. Тому маток доцільно кожного року або через рік замінювати.
 Запліднення яйця відбувається в організмі матки: коли яйце надходить в непарний яйцепровід із сім´яприймача на нього потрапляє краплинка сперми і через невеличкий отвір (мікропіле) проникає всередину яйцеклітини. Якщо матка відкладає яйця в трутневу коміркку, то нервового імпульсу від стискання черевця який вводить в дію сім´яний насос і спричиняє подачу сперми в непарний яйцепровід, не виникає. Внаслідок цього сперма на яйце не потрапляє і воно залишається незаплідненим. З таких незапліднених яєць розвиваються трутні.


Майхер Андрій підготував
Категорія: Матки | Додав: mayherav (21.12.2009)
Переглядів: 3646 | Рейтинг: 2.5/4
» Теги

» Фотогалерея

» Ми в facebook

» Статистика
На пасеке: 1
Те кому лень регистрироваться: 1
Пчеловоды: 0

» Пасічники
spxcekidd

» Пошук


ПОРТАЛ БДЖІЛЬНИЦТВА© 2009-2012
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона