Головна | Статті  |  Субота, 20.04.2024, 13:11
» Меню ПОРТАЛУ

» Статті по розділах
Для догляду за бджолами [0] Вулики [3]

» Вхід

» Опитування
Яку породу бджіл ви утримуєте?
Всього відповідей: 570

» .
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

Головна » Статті » Обладнання » Вулики

Готуємо вулики до зимівлі !

Як правильно підготувати бджолосім’ї до зимівлі? Чим підгодовувати їх у цей період?

Бджолосім'ї у зиму повинні йти сильними. Насамперед тому, що в сильних сім’ях бджоли краще розвинені, фізіологічно повноцінні. У сильній бджолосім’ї бджолам простіше підтримувати необхідний мікроклімат. На одиницю маси вони споживають майже вдвічі менше корму порівняно зі слабкими, внаслідок чого знижується кількість підмору, менше сімей з ознаками проносу.
Але не завжди вдається наростити всі бджолині сім’ї до належної сили в зиму. Тоді слабкі сім’ї можна підсилити за рахунок відводків чи бджіл, яких нарощують з допомогою вибракуваних старих маток. У підсилюваних бджолиних сім’ях залишають молоду матку.
Для бджіл, які йдуть у зиму, необхідні кормові запаси в гнізді. Якщо кормів буде достатньо, то їх вистачить і на весняний розвиток сімей, відпаде потреба у надмірному турбуванні бджіл при підгодівлі канді та іншим кормом, а матка за сприятливих умов відкладатиме максимальну кількість яєць. Дослідженнями встановлено, що при збільшенні кормових запасів у гнізді від 20 до 30 кг продуктивність бджолосімей зростає майже у три рази, а на кожен кілограм надпланового меду вихід його досягає 5 кг.
З метою запобігання труднощам при остаточному формуванні гнізда бджіл на зиму потрібно подбати, щоб у кожній кормовій рамці, яка обсиджується бджолами і залишається у гнізді на зиму, було не менше 2-2,5 кг корму. Створюють ще й кормові запаси - близько 5 кг на бджолосім’ю. Слід пам’ятати, що значну кількість корму (5-8 кг) буде використано бджолами для вигодовування розплоду восени. Тобто, достатні кормові запаси є основою успіху, бджоли використовують їх найраціональніше.
Краще, коли бджоли зимують на достатніх запасах якісного меду. Але часто доводиться поповнювати кормові запаси за рахунок цукру. У деяких випадках практикують збагачення цукрового сиропу кислотами (оцтова, лимонна). Однак цього робити не слід, оскільки у такому разі гальмується діяльність травних ферментів, погіршується розщеплення цукру на глюкозу та фруктозу. Стимулює зазначений процес додавання до цукрового сиропу однієї третини меду. При цьому суміш витримують кілька діб у теплому місці. Концентрація сиропу має становити 60-66%. Залежно від обставин застосовують одночасне нарощування бджолиних сімей та поповнення кормових запасів. У таких випадках корм дають невеликими дозами (по 1,5-2 л через день). Важливо, щоб у переробці корму не брали участі бджоли, які йдуть у зиму. Забезпечують також наявність достатньої кількості білкового корму, необхідного для формування жирового тіла останніх. У кормових запасах бджолиного гнізда якісний мед повинен становити не менше 15 кг на бджолину сім’ю.
У бджіл, які беруть участь у переробці цукрового сиропу, порівняно з тими, що зимують на меду, в організмі після зимівлі на 6% менше білка, а кількість вирощуваного ними розплоду скорочується більше, ніж на третину. Отже, до згодовування бджолам цукрового сиропу слід вдаватися як до крайнього заходу. Тим паче цього не можна робити пізньої осені, оскільки відбувається повторний розвиток глоткової і восковидільних залоз, бджоли ослаблюються, витрачаючи на переробку корму білки свого організму. Не можна також згодовувати цукровий сироп слабким сім’ям. Їм підставляють стільники з кормом, заготовленим у сильних сім’ях.
Як підготувати гніздо бджіл до поповнення кормових запасів? Потрібно ще на початку літа заготовити хоча б по 3-4 стільникові рамки на бджолосім’ю з доброякісним кормом. Перед поповненням кормових запасів гніздо формують відповідно до сили бджолиної сім’ї. У ньому залишають 3-4 повномедних стільники, стільки ж маломедних із достатньою кількістю комірок для відкладання яєць і заготівлі корму, стільники з розплодом. Поєднують поповнення кормових запасів із нарощуванням сили бджолосімей, не зловживаючи при цьому згодовуванням їм великої кількості цукрового сиропу. Під час останнього складання гнізда на зиму обов’язково доводиться видаляти кілька маломедних рамок після виходу з них розплоду. Їх замінюють стільниками з кормом, заготовленим заздалегідь. Адже згодовувати в цей час бджолам цукровий сироп уже пізно.
Коли слід поповнювати кормові запаси бджіл на зиму? Таку підгодівлю необхідно розпочинати у першій декаді серпня. При цьому в переробці корму братимуть участь старі бджоли, що працювали на медозборі. Вони до зими не доживають, або ж відмирають на її початку. До кінця серпня - початку вересня кормові запаси повинні бути поповнені, чим уникають спрацювання бджіл, які йдуть у зиму. Найефективніше бджоли переробляють цукровий сироп 60%-ної концентрації, який одержують, заливаючи три частини цукру двома частинами гарячої води. Сироп добре розмішують, посуд утеплюють. При повільному охолодженні розчиняються найдрібніші кристали цукру, що запобігає кристалізації корму в рамках під час зимівлі.
Як вибраковувати бджолосім’ї? На пасіці повинна постійно проводитися робота щодо поліпшення господарсько корисних ознак бджолосімей. Одним із прийомів при цьому є вибракування малопродуктивних бджолосімей. Це можна здійснювати в будь-яку пору, але краще восени. Намічену до вибракування бджолосім’ю ставлять біля високопродуктивної, що йде в зиму. З першої сім’ї у кілька прийомів відбирають розплід, яким підсилюють другу. Перед зимою з першої сім’ї забирають усі рамки, а бджіл витрушують, адже вони старі і взимку все одно відійдуть. Таким чином здійснюють вибракування бджолосім’ї, а за її рахунок підсилюють цінну.
Вибракуваних маток слід максимально використати для додаткового нарощування бджіл, особливо це раціонально робити восени. Нарощених за допомогою старої матки бджіл (а їх буває 3-4 рамки), вживаючи запобіжних заходів, приєднують до бджолосім’ї, яка йде в зиму. При цьому сила її зростає на 25-30%, що дуже важливо для успішної зимівлі.

Олексій Максименко,
Криничанський район,
Дніпропетровська обл.


Джерело: http://silskinovyny.com
Категорія: Вулики | Додав: Трутень:) (25.09.2011)
Переглядів: 1792 | Рейтинг: 0.0/0
» Теги

» Фотогалерея

» Ми в facebook

» Статистика
На пасеке: 1
Те кому лень регистрироваться: 1
Пчеловоды: 0

» Пасічники
polina999www15

» Пошук


ПОРТАЛ БДЖІЛЬНИЦТВА© 2009-2012
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона