По-третє, їх дратує вовна, у тому числі людське волосся.
Нарешті, необхідно мати на увазі, що сигналом небезпеки слугує для бджіл запах власної отрути, тому при ужаленні однією бджолою, якщо поблизу знаходяться інші, вони по¬спішать їй на допомогу, і людина може одержати нові ужа¬лення. Знаючи, що провокує бджіл на напад, можна захистити себе, закривши голову й відкриті ділянки тіла щільною тка¬ниною.
Але найнадійнішим способом захисту від них є дим. За¬пах диму втихомирює бджіл, чим, як відомо, користуються бджолярі, коли їм потрібно вести роботи у вуликах.
Якщо вас все-таки вжалила бджола, потрібно видалити жало, потім змазати ранку спиртовою настойкою календули або горілкою.
Допомагає також прикладання розрізаної сирої картопли¬ни або цибулини. При незначній алергійній реакції можна прийняти таблетку димедролу, ще краще — тавегілу.
При масових ужаленнях бджіл, як уже говорилася рані¬ше, також як протиотруту можна використовувати горілку (від 50 до 100 г усередину) або суміш горілки з медом (1 ст. ложку меду додати до вказаної дози горілки).
Але все-таки не варто ставитися до несподіваного ужален-ня, як до небажаного. Краще з'ясувати свою реакцію на ужа-лення, щоб надалі не лякав укус бджоли. Щоб будь-який укус сприймався з радістю — адже бджола ціною свого життя да¬рує нам здоров'я.
Навіть ті, хто довгі роки працює в безпосередньому кон¬такті із бджолами, не повинні забувати про запобіжні захо¬ди: кілька таблеток піпольфену — ефективного протиалер-гійного препарату, — завчасно покладені в польову аптечку, допоможуть запобігти серйозним неприємностям.
І ще кілька слів про запобіжні заходи. Є люди, у яких бджолина отрута здатна викликати алергійні явища — аж до важкого анафілактичного шоку, що часто закінчується смер¬тю. Таким пацієнтам лікувальні ужалення бджіл суворо про¬типоказані — втім, як і відвідування пасіки.