Систематичних спостережень щодо дії меду на хворих цукрових хворобою немає. Подекуди в австрійських, російських бджільницьких журналах зустрічаються повідомлення про успішно лікованих бджолиним медом хворих цукрових хворобою, але до всіх цих повідомленнями треба ставитися обережно.
А.Я.Давидов повідомив, що лікував з хорошим результатом хворих цукрових хворобою, даючи невеликі дози меду. Він припускав, що в меді містяться речовини, подібні інсуліну. З метою перевірити своє припущення, Давидов провів досліди на хворих цукрових хворобою, даючи їм мед і відвар фруктів, підсолоджений цукром, який міститься в меді. При цих дослідах він встановив, що ті люди, які брали мед, відчували себе добре, інші ж, які брали відвар на цукрі, не переносили його.
Велика кількість спостережень показує, що плодовий цукор (фруктоза, левулеза) переноситься і засвоюється діабетиками добре. Амос Рут, Роберт Гетчинсон і Л. Певзнер теж повідомляють про те, що діабетики добре переносять фруктозу.
За даними журналу «Бджола» і газети «Щоденник», професор Софійського медичного факультету Ст.Ватев провів дослідження лікувальної дії меду на дітей, хворих на цукровий діабет. З приводу свого дослідження проф. Ватев робить таке повідомлення: «... Мною встановлено також, що бджолиний мед дає хороші результати при цій хворобі, що було перевірено мною. П'ять років тому мені довелося лікувати 36 дітей - діабетиків і я застосував лікування медом, що дало позитивні результати. Хворим рекомендую приймати мед по чайній ложці вранці, в обід і ввечері, звичайно, дотримуючись необхідну дієту. Найкраще вживати свіжий весняний мед і по можливості більш тривалий час. Сприятливий вплив меду при лікуванні цукрового діабету пояснюю багатим змістом усіх видів вітамінів в меді ... ».
Були вивчені зміни вмісту цукру в крові та сечі у 500 хворих (з нормальними показниками), підданих лікуванню медом через захворювання дихальних шляхів. Вони брали протягом 20 днів по 100-150 г меду на день. За цей час вміст цукру в крові не збільшилася, а навпаки - з 127,7 мг в середньому на хворого після лікування зменшилася в середньому до 122,75 мг, а в сечі не виявлено цукру в жодного з них.