Головна |  |  Понеділок, 30.12.2024, 18:26
» .

» Меню ПОРТАЛУ

» Статті по розділах
Фильмы онлайн новости [25]
Свіжі статті новини
Филмы о Пчеловодстве [22]
Новые фильмы не о пчёлах [1]
Цікаві новини [62]
Для начинающих или желающих начать [12]
Для начинающих или желающих начать
Телесюжеты о пчелах [26]
Телесюжеты о пчелах
Оборудование [6]
Оборудование
Художественные фильмы с пчелами [4]
Художественные фильмы с пчелами
Документальное [9]
Документальное
Лекции [12]
Лекции
Пчеловодство РОССИЯ [5]
Пчеловодство РОССИЯ

» Вхід

» Опитування
Яку породу бджіл ви утримуєте?
Всього відповідей: 570

Головна » 2012 » Березень » 8 » Різновиди вуликів
11:54
Різновиди вуликів
Всякий вулик, до якого б типу він не належав, повинен, перш за все, задовольняти двом вимогам:

1) бути зручним для бджіл, будучи їх житлом.

2) бути зручним для бджоляра при роботі з бджолами.

Отже, ви вирішили завести любительську пасіку. Тепер пора ознайомитися з різновидами вуликів.

Типи і конструкції рамкових вуликів поділяються на вертикальні (стояки) і горизонтальні (лежаки). До вертикальним відносяться вулики, обсяг яких при розширенні гнізд збільшується вгору постановкою додаткових корпусів або надставок. У горизонтальних обсяг збільшується не вгору, а вбік.

Вертикальні вулики, особливо багатокорпусні, мають ряд переваг в порівнянні з лежаками. Вони найбільшою мірою відповідають біологічним вимогам бджіл і методу сучасного виробництва меду. У роботі з багатокорпусних вуликами бджоляр оперує не окремими рамками, а цілими корпусами і надставками. Застосування вертикальних вуликів дає можливість створювати сім'ї великої сили, що сприяє підвищенню медозбору.

Недолік всіх вертикальних вуликів полягає в незручності їх використання для утримання маток-помічниць або запасних маток. Крім того, вулики, що складаються з великої кількості корпусів, малостійкі.

В лежаках простіше утримувати маток-помічниць, відпадає необхідність працювати з окремими важкими корпусами, полегшується відбір меду та збирання бджолиних гнізд на зиму. Розширення гнізд в таких вуликах здійснюється більш рівномірно, шляхом підстановки додаткових рамок збоку гнізда. Завдяки глухому бортику або надставці в них краще зберігається тепловий режим. Адже утеплювач укладається поверх гнізда. У вуликах-лежаках бджоли краще перекосить зиму. Вулик повинен відповідати двом основним умовам - служити хорошим житлом для бджіл п бути зручним для пасічника в роботі. Вулик повинен захищати гніздо від опадів і різких коливань температур: і в той же час добре вентилюватися.

Необхідно також, щоб вулик був досить просторим, а конструкція його дозволяла б в залежності від пори року змінювати обсяг гнізда: навесні і восени скорочувати, а в міру розвитку сім'ї і з наближенням медозбору збільшувати.

Вулик, яким би він не був за типом і як би не розміщувалися рамки в гнізді, він, виходячи з біологічних особливостей бджіл, завжди повинен відповідати певним розмірами. У вуликах всіх типів відстань між средостениями двох гніздових стільників дорівнює 37,0 мм і величина вуличок (проходів для бджіл) між сотами - 12,0 мм; відстань між верхніми брусками рамок нижнього корпусу і нижніми планками рамок верхнього корпусу або магазинної надставки (надрамочное простір ) - 8 мм.

Більше ж зручними в роботі з бджолами є вулики, однойменні частини яких взаимозаменяются, тобто підходять до всіх інших вуликів пасіки, а також вулики, пристосовані для кочівель з бджолами на медозбір і запилення сільськогосподарських культур.

Хороші вулики, виготовлені з кондиційної і витриманою деревини, можуть служити 40 і більше років. Як правило, їх роблять із деревини хвойних і м'яких листяних порід.

В залежності від системи і конструкції рамковий вулик складається з одного або декількох корпусів, однієї або декількох магазинних надставок, дна, даху, піддашник, прилетной дошки, більшої або меншої кількості рамок, дерев'яного (іноді матерчатого) стелі, однієї або двох діафрагм (розділових дощок ). Кожна частина вулика має своє призначення.

Корпус - основна частина вулика, в якій розміщується гніздо бджіл. Це ящик без дна і кришки. У верхній кромці передньої і задньої стінок обраний фальц для підвішування гніздових рамок. Крім рамок, в корпусі вуликів багатьох конструкцій є діафрагми (вуликів перегородки). На передній стінці корпуса, у верхній її частині, зроблений льоток (верхній) для вильоту бджіл з вулика і входу в нього при поверненні. Він може бути круглим по формі або у вигляді щілини.

Магазин по влаштуванню однаковий з корпусом, але відрізняється заввишки.

Магазин (надставка) по висоті, як правило, удвічі нижче корпусу. Він призначений для збільшення обсягу гнізда головним чином під час інтенсивного медозбору. В залежності від величини хабар на вулик ставлять один або кілька магазинів (один на одного).

Дах у вуликах всіх конструкцій знімна. Надівається поверх корпусу або магазина і оберігає гніздо від дощу, спеки та холоду, а також від ворогів і шкідників.

Вуликів даху можуть бути плоскі, односхилі і двосхилі. Перш ніж надіти дах, поверх рамок настилають холстик або укладають стеля з дерев'яних дощечок товщиною 10 мм, а потім утеплення - подушку або мат. Дах вулика часто знімають і надягають при огляді гнізд, вона повинна бути легкою і міцною.

Дно у вулику закриває корпус знизу. Воно може бути відокремлені або глухе, складається з щитка, збитого з дощок і обв'язки брусів. У передньому бруску дна зроблена щілина, що утворює нижній льоток висотою 20 мм. Розміри льотка в довжину регулюються спеціальними вкладишами. З боку нижнього льотка дно має прилітну дошку, на яку сідають бджоли, що повертаються в свій вулик після вильотів за взятком. Прилетной дошки, як правило, робляться відкидними. При перевезеннях бджіл відкидна прилітну дошка прикриває нижній льоток вулика.

Вуликів рамки за призначенням розрізняються на гніздові і магазинні (полурамкі). У них бджоли відбудовують стільники. Рамки мають бути збиті гранично правильно. Якщо при поздовжньому перекосі вони будуть торкатися до стінки вулика, то бджоли приклеются їх до стінки прополісом. При бічному перекосі порушиться правильне відстань між сотами. У таких випадках бджоли будують із воску перемички між сотами, скріплюючи їх, що перешкоджає розбору гнізда. Крім того, в таких сотах зменшується кількість осередків, придатних для червлена ​​маток.

У поперечному перерізі верхні бруски і бічні планки рамок типових вуликів мають однакові розміри: ширина верхнього бруска і бічних планок 25 мм (лише у верхній частині бічні планки рамок багатокорпусних вуликів розширені до-37мм), товщина верхнього бруска 20-22 мм, бічних планок 8 -10 мм. Нижній брусок має перетин 15X15 мм. Полурамкі відрізняються від гніздових меншою висотою бічних планок. Бічні планки рамок до верхнього і нижнього брусків прибивають цвяхами завдовжки 35 мм. Для збивання рамок застосовують спеціальне пристосування. Перед навашіваніем рамок в них натягують дріт.

Вставна дошка і діафрагма застосовуються для відділення гнізда від вільної частини корпусу в тих випадках, коли бджолина сім'я не займає всього приміщення. Діафрагма повинна вільно входити в корпус і вийматися з нього, але не мати з боків щілин, через які могло б піти тепло. Під дошкою залишають прохід для бджіл. Щитки вставних дощок роблять з окремих дощечок товщиною 15 мм. Щоб вони не коробилися, на торцеві кромки зібраного щитка прибивають дві планки шириною 20 мм і товщиною 15 мм. Планки з щитком краще з'єднувати в шпунт і гребінь. Поверх щитка прибивають опорний брусок довжиною 470 мм, на якому діафрагма підвішується на фальцах вулика.

Вуликів перегородка. При вмісті відводків або маток-помічниць в одному вулику з основною сім'єю доводиться відгороджувати частину гніздового корпусу перегородкою.

Деякі бджолярі для цього прибивають до стінок і дну вулика планки, в які вставляють потім перегороджує дошку. Правда, вона незручна: її не можна пересувати в вулику, коли потрібно збільшити гніздо сформованому отводку або нуклеус. Дошку можна замінити на пересувну вставну перегородку До бічних сторонах вставних дощок і знизу набивають гумові джгути або смужки гуми. Завдяки еластичності гуми перегородки щільно прилягають до дна і стінок вулика. При необхідності вони легко можуть бути переставлені. Гуму бджоли не приклеюють до вулика, що полегшує користування дошками.

Вентиляція вулика. Відомо, що в спекотні літні дні бджоли і личинки посилено дихають, виділяючи вуглекислий газ і пари води. В результаті цього, а також через випаровування води з нектару, у вулику стає душно. Вентиляція вулика здійснюється бджолами пасивно і активно. У першому випадку повітрообмін, а отже, і видалення зайвої вологи відбувається через стінки вулика, щілини і стеля У другому - струмінь повітря проходить через верхній і нижній льотки самими бджолами, причому посилений обмін повітря здійснюється через верхній льоток.

Велике значення у вентиляції вулика має подрамочное простір, величина якого в типових вуликах дорівнює 20 мм. Для обміну повітря під дахом в бічних стінках піддашник встановлюють вентиляційні отвори у вигляді щілин (прорізів) або відкидних втулок, які прикриваються зсередини металевою сіткою. Типи вуликів бувають різноманітними і характеризуються вони конструктивними особливостями. До них відносяться розмір і кількість рамок, їх форма і спосіб розміщення, конструктивні зміни інших частин, які надають вулика своєрідний зовнішній вигляд. Від типу вулика як безпосередньо, так і побічно залежить продуктивність праці бджоляра, можливість впровадження їм прогресивної технології утримання бджіл, а також сотообеспеченность сімей.

При виборі типу вулика слід враховувати насамперед місцеві кліматичні і медозбірних умови, біологічні особливості бджіл разводимой породи, а також керуватися результатами багаторічних порівняльних випробувань в даних умовах вуликів різних типів.

Досвід передових бджолярів показує про недоцільність поспішної заміни вуликів одного типу вуликами іншого без попереднього виявлення їх переваг і без створення умов, при яких ці переваги могли б бути використані Поспішна заміна вуликів в таких випадках призводить до невиправданих витрат коштів на їх придбання.

У Сибіру вулики повинні бути теплими. Там, де практикуються часті перевезення бджіл до медоносів, доцільніше віддати перевагу полегшеним вуликів. У районах із стійкими високими медозбору застосовуються вулики більш об'ємні. В даний час найбільшого поширення в СРСР отримали вулики наступних типів:

1) багатокорпусний, що складається з трьох і більше однакових корпусів;

2) двокорпусний: другий корпус якого може бути складений з двох магазинних надставок, рівних за обсягом одному корпусу (кількість їх при необхідності може бути збільшена);

3) лежак на 20 рамок з магазинної надставкою;

4) нафтогазовидобувної 14-рамковий з двома магазинними надставками;

5) 12-рамковий з магазинної надставкою;

6) 16-рамковий вулик з магазинної надставкою;

Багатокорпусний вулик широко поширений в США. Канаді, Австралії, Нової Зеландії, Центральній і Південній Америці (рис. 12). В останні роки він успішно впроваджується на колгоспних і радгоспних пасіках СРСР. Як показує практика, вулик цього типу в найбільшій мірі відповідає сучасним вимогам пасічникування. До медозбору в них нарощуються, як правило, сильні сім'ї.

Багатокорпусний вулик складається з корпусів, більш легких за вагою і меншого обсягу, ніж корпусу вуликів інших типів. У кожному розміщувати десять рамок, забезпечених постійними роздільниками. При таких особливостях пристрої корпусів вуликів створюються можливості для роботи не окремими рамками, а цілими корпусами, в результаті чого продуктивність, праці бджолярів підвищується в 2 рази.

Ефективність багатокорпусних вуликів особливо помітна в тих випадках, коли порода бджіл, плодючість маток і досвід бджоляра забезпечують утримання сильних сімей, а умови медозбору гарантують гарний, стійкий хабарів. При недостатній же первісної силі і невисокою плодючості маток. сім'ї погано переходять знову підставляються корпусу, якщо туди не перенести 2 - 3 рамки з розплодом, погано відбудовують стільники на штучній вощині при нестійкому підтримує хабарі.

У таких випадках і в багатокорпусних вуликах доводиться маніпулювати окремими рамками, а не цілими корпусами.

Двокорпусними вулик складається з двох однакових корпусів, дна і кришки. Дно робиться з дощок товщиною 35 мм, зібраних на брусках у вигляді щита. Воно наглухо прикріплюється до стінок корпусу, який охоплює його з трьох сторін. З боку передньої стінки дно виступає на 35 мм. До цього виступу за допомогою накладок кріпиться відкидна прилітну дошка, яку під час кочівель переводять у вертикальне положення і фіксують вертушкою до корпусу вулика.

Корпус складається з 40-міліметрових дощок, з'єднаних між собою поздовжньо в шпунт, а в кутах скріплених цвяхами. У верхньому краї передньої і задньої стінок з внутрішньої сторони обрані фальци для плічок рамок.

Передня стінка по всій довжині не доходить до дна на 15 мм. утворюючи нижній льоток, який регулюється двома клиноподібний засувками. Що знаходиться над нижнім летком втулка виймається на час очищення дна від сміття. Втулку можна використовувати також для посилення вентиляції вулика в жаркий час. Верхній льоток круглий, діаметром 25 мм. У бічних стінках корпусу вибрані поглиблення для зручності його підхоплення. Внутрішні розміри корпусу 450X450Х330 мм.

Магазинні надставки по дві на кожен вулик збиті з дощок товщиною 40 або 30 мм. Надставки взаємозамінні і використовуються окремо як магазини чи по дві разом в якості другого корпусу для розміщення гніздових рамок. В одній з надставок робиться круглий льоток діаметром 25 мм. Замість двох магазинів може бути зроблений цілий корпус. Стелини робляться з цілісних дощок товщиною 10 мм.

Дах - плоска, складається з обв'язування і щита, що виготовляються з 15 міліметрових дощок. Висота обв'язки 105 мм. В торцевих стінках обв'язки по всій їх ширині зроблені вентиляційні отвори, загратовані сіткою з осередками 3-4 мм, прибитої зсередини під кутом.

При такому розміщенні сітки у вулику підтримується достатній повітрообмін. Проти вентиляційних отворів влаштовані клапани, що дозволяють регулювати надходження повітря. Дах нахлобучівать на вулик в чверть, що полегшує кріплення на ній скрепов для кочівлі. Дощечки щита даху прибиті до обв'язки і покриті покрівельним залізом або толем.

Двокорпусними вулик вміщує 12 гніздових рамок paзмером 435X300 мм і 24 полурамкамі розміром 435х145 мм. Останні можуть бути замінені при необхідності гніздовими.

Вулик-лежак на 20 рамок набув поширення головним чином на півдні країни і на Далекому Сході, зустрічається в центральній частині СРСР і в Сибіру.

Знайшов застосування й інший варіант - на 24 рамки. Дно лежака складається з трьох дощок товщиною 35 мм, зібраних на брусках. Воно наглухо прибите до стінок корпусу. З боку передньої стінки дно виступає на 35 мм. До образующемуся виступу за допомогою накладок кріпиться відкидна прилітну дошка, яку при перевезенні вулика притискають до передньої стінки корпуса.Передняя і задня стінки корпуса зроблені з 40-міліметрових дощок, а бічні - з 30-міліметрових.

Корпус можна розгородити на два відділення для утримання в них двох сімей. Бічні та задня стінки корпусу охоплюють дно, а передня по всій своїй довжині не доходить до дна на 12 мм, утворюючи нижній льоток, розділений на дві частини нерухомою втулкою; льотки регулюються двома клиноподібний засувками. Для зручності очищення дна під нижніми вічками є втулки, виймаємо на час видалення сміття. Їх можна використовувати також для посилення вентиляції. Верхні льотки круглі, діаметром 25 мм.

У верхній внутрішньої, крім передньої і задньої стінок, обраний фальц для підвішування рамок. Глухий бортик корпусу висотою 70 мм дозволяє добре утеплювати гніздо вулика зверху. Корпус має внутрішні розміри 450Х810Х440 мм.

Надставка призначена для медозбору. До неї входить 20 магазинних рамок. Товщина стінок надставки відповідає товщині стінки корпусу. Висота її 95 мм. Зовні на стінках зроблено два поглиблення для підхоплення надставки руками.

Стелини виготовляють з дощок товщиною 10 мм, які укладаються в фальци передньої і задньої стінок корпусу вулика.

Дах лежака плоска, складається з обв'язування і щита, виготовлених з дощок товщиною 15 мм. Висота обв'язки 80 мм. В обв'язці зроблені наскрізні вентиляційні отвори, які загратовані похило дротяною сіткою, що перешкоджає проходу бджіл. Проти вентиляційних отворів є клапани, що дозволяють регулювати надходження повітря. Дах нахлобучівать на корпус вулика. Гніздові і магазинні рамки цього вулика робляться по стандарту.

Утеплений четирнадцатірамочний вулик. У ряді районів країни, де навесні і восени переважає холодна і нестійка погода, кращі результати дає зміст бджіл в утеплених вуликах. Внутрішні розміри їх 525X450 мм, висота 430 мм. Передня і задня стінки двойние.Сделани вони з 25 і 15мілліметрових дощок (внутрішні стінки товщі зовнішніх) з проміжком, рівним 27,5 мм.

Бічні стінки корпусу одинарні, товщиною "30 мм. Міжстінний простір заповнюється мохом, клоччям, тирсою, хвоєю. Втрати тепла в цьому випадку при однакових температурних умовах приблизно втричі менше, ніж у вуликах з одинарними 35-міліметровими стінками. В корпус вміщається 14 рамок, для яких на внутрішніх стінках обрані фальци, і розділові дошки.

При скороченні гнізда навесні й восени можна застосувати бічне утеплення. Всі чотири стінки зовні підносяться над гніздом і утворюють невіддільний від корпусу піддашник. На передній стінці корпуса влаштовані льотки у вигляді щілинки - верхній розміром 100х10, а нижній 200х10 мм.

Магазинні надставки дві. Довжина кожної 490, ширина 450 і висота 150 мм. Вони можуть бути використані і в якості другого корпусу. Товщина передньої і задньої стінок надставки 25, а бічних 20 мм. Виступаючі зовні над гніздом стінки корпусу, стикаючись з обв'язкою даху, складають як би другу стінку надставки. Дах вулика двосхилий або плоска і по влаштуванню нічим не відрізняється від даху двокорпусного вулика. Дно невід'ємною, щит його зроблений з сорокамілліметрових дощок на двох опорних брусках.

Однокорпусному вулик вміщує 12 стандартних гніздових рамок 435X300 мм, а магазинна надставка - 10 полурамок 435X145 мм, що явно недостатньо для нарощування до медозбору сильних бджолиних сімей. Тим не менш однокорпусні вулики можна успішно використовувати, якщо застосовувати другий надставки. У дві надставки, рівні обсягом корпусу, можна додатково вмістити ще 12 гніздових рамок. Замість надставок на ряді пасік організують виготовлення других корпусів. Це дає можливість перевести бджіл на двокорпусні зміст, в результаті чого вихід продукції, як правило, збільшується.

Шестнадцатірамочний вулик на рамку 435X300 мм, з однією і двома магазинними надставками набув поширення в районах Західного Сибіру. Його стінки і дно виготовляються з легких сорокамілліметрових ялицевих дощок, з'єднаних у чверть. Дно глухе. Передній його край виступає на 5 см і служить прилетной дошкою.

До верхнього краю вулика прибитий подкришпік з дощок товщиною 18 мм. Він вище стінок вулика на 10 см. У нього щільно укладається утеплення. Внутрішні розміри вулика 620X450, висота 320 мм.

Категорія: Цікаві новини | Переглядів: 10444 | Додав: mayherav
» Теги

» Фотогалерея

» Ми в facebook

» Архів по місяцях

» Статистика
На пасеке: 1
Те кому лень регистрироваться: 1
Пчеловоды: 0

» Пасічники
kd250266

» Пошук


ПОРТАЛ БДЖІЛЬНИЦТВА© 2009-2012
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона