З приходом весни в природі все оживає. Вже в кінці лютого - початку березня в бджолиному будинку закінчується дрімотний стан знаходяться в клубі бджіл настає їх активна діяльність. З підвищенням зовнішньої температури повітря бджолиний клуб починає розпушуватися. На прилеглих рамках
бджоли чистять і полірують осередки, "запрошують" матку відкласти в них перші яйця. У цей період збільшується витрата меду і перги, що тягне за собою додаткове навантаження на і без того переповнені калом бджолині кишечники. В цей відповідальний період не можна допускати сильних перепадів температур всередині зимовника, небезпечно без особливої потреби турбувати бджіл - у них може відкритися пронос. Приміщення необхідно добре провітрювати, не допускати всередину його денного світла, заходити в зимівник слід тільки з червоним ліхтарем.
Бджолярі північних районів зазвичай не беруть якихось додаткових заходів для виклику ранньої яйцекладки матки. Бджоли самі почнуть активно вирощувати розплід з того моменту, коли це буде їм підказане інстинктом розмноження. І до підгодівлі, особливо білкової, до весняного обльоту треба підходити дуже обережно. Адже вона значно збільшує калових навантаження. Якщо ж в родині виявиться недолік меду, слід підгодувати бджіл коржем канді. Як її приготувати? Треба розпустити засахарівшійся мед, для чого ємність з медом поміщається в каструлю з гарячою водою (близько 70?). Отриманий рідкий мед обвалюється в цукровій пудрі. Береться на 4 кг пудри 1 кг меду, Добре додати до цього складу флакончик фумагілліна. Ретельно перемішавши цю масу, отримуємо корж канді. Розділивши її на кілограмові частини і обернувши 2-3 шарами марлі, кладемо під холстик прямо на верхні бруски рамок, прикривши зверху поліетиленом. Якщо є в запасі полномедний сот, його можна покласти під холстик плашмя на брусочки. Щоб був доступ до осередків зверху, в соте проробляється отвір і поверх нього також укладаються брусочки.
Час весняної підгодівлі використовується бджолярами і для проведення оздоровчих заходів у боротьбі з різними хворобами і кліщем. Тим більше що кліщ-паразит ще не почав інтенсивно розмножуватися, та й хімічні препарати ранньою весною через погодні умови застосовувати ще не можна.
Для боротьби з варроатозом в цукровий сироп додають кропове масло (3 г на 1 л). Сироп дається 2-3 рази через 4-5 днів. Можна використовувати як добавку і розчин евкаліпту. 10-15 г сухого листя евкаліпта заварюють в 1 л крутого окропу, додають 1 кг цукру, настоюють добу в теплому місці (у батареї опалення), фільтрують і ставлять в годівниці в гніздо.
Бджоли краще розвиваються і менше піддаються різного роду хвороб, якщо навесні додавати в корм відвар ялівцю або голок ялини і сосни. Для приготування відвару зібрану сировину заливають водою і варять 20 хвилин. Остуджений відвар проціджують і доливають в сироп з розрахунку 30-40 мл на 1 л.
Виставку бджіл із зимовника виробляють в безвітряний весняний день, коли температура повітря підніметься до +12 ° С. Точки до цього часу турботливий бджоляр вже підготував: перевірив надійність кілочків (підставок), розкидав перед фронтом своєї пасе-1 солому, торф, тирсу, на сонячному припеке виставив поїлку зі злегка підсоленою водою (на 10 л води г солі). Виносити вулики треба з граничною обережністю, уникаючи різких поштовхів, перекосів. Якщо в бічних стінках будиночків немає зручних ручок, треба скористатися мотузяними носилками. Вулики бажано ставити на торішні місця. Приклавши до льоткам похилі дошки, відкривають льотки. Краще відкривати їх не одночасно все, а по черзі, через один два в ряду, витримавши паузу в декілька хвилин. У першу чергу випускають на волю дуже збуджені сім'ї.
Чим дружніше і вище піднімаються бджоли вгору, тим швидше і легше звільняються від накопичився за зиму калу. У ослаблених бджіл виліт спостерігається млявий, а то і зовсім, не піднімаючись у повітря, вони повзають по стінках вулика, залишаючи на ньому свої екскременти. Уважне спостереження за обльотом дозволить пасічнику зробити попередній висновок про результати зимівлі в кожній родині. Погано облетиваются бджоли, що втратили за зиму матку. Вони повзають по прилетной дошці, як би шукаючи главу сім'ї. Слабкий обліт спостерігається і в сім'ях, що зимували на голодному пайку. І зовсім в поганих умовах виявляються бджоли, хворі нозематозом або уражені кліщем. Нерідко буває так, що при обльоті ослаблені сім'ї злітають зі своїх вуликів в сусідні, найбільш благополучні. У найближчі теплі, сонячні дні після очисного обльоту бджоляру необхідно провести весняну ревізію гнізд своїх підопічних. В ході її треба звільнити дена від отмора і сміття, перевірити надійність утеплення вуликів, вибракувати запліснявілі стільники, замінивши їх запасними полномеднимі рамками, надати допомогу неблагополучним сім'ям. Роботу цю треба виконати швидко, не остуджуючи гнізда і знаходиться в них розплід.
Якщо у вуликів днища знімні, ця операція проходить майже безболісно для бджіл. Корпус вулика знімають і ставлять на заздалегідь підготовлений щит із згуртованих дощок, ДСП чи якогось іншого матеріалу. Дно ретельно очищається стамескою або ножем, обмивається окропом, насухо витирається. Добре буде, якщо дно підсушити паяльною лампою. Якщо днища у вуликів не знімні, але є запасні вулики, виробляють перестановку рамок в них, одночасно проводячи ревізію і формування гнізда. В лежаках спочатку виймають крайні рамки, ставлять їх у переносний ящик, очищають дно у вільному місці, потім зрушують рамки, поступально крок за кроком очищають все подрамочное простір. Зібраний отмор спалюють або закопують в землю. Формування гнізда відбувається в тій же послідовності, в якій його збудували бджоли. Крайні медові і медово-перговие рамки розкриваються, обприскуються теплою водою, між ними поміщаються стільники з розплодом. У кожному вулику повинно бути не менше 8 - 10 кг меду (3-4 рамки) і по 2-3 рамки з пергою. При недоліку корму бджолам необхідно дати підживлення з сиропу або коржик канді.
Якщо в сім'ї не виявилося матки, а її наявність перевіряється присутністю в гнізді відкритого розплоду, то треба дати родині матку з нуклеуса, помістивши її в клітинці в міжрамочний просторі, злегка вдавивши в сот біля меду. Отвір у клітинці закрити смужкою воску. Прийнявши матку, бджоли почнуть годувати її і звільнять з полону. Рамки з самого нуклеуса ставлять до слабкої сім'ї.
При виявленні в родині нозематозу в підгодівлю Треба додати фумагіллін (на 1 кг 2 г).
Весна вступила у свої права. Яскравіше світить сонце, дні стають довшими, зацвітають вербові, в бджолиному будинку життя помітно активізується. На зміну перезимували бджолам приходить молоде покоління, повне енергії та сил для виконання будь-яких робіт гнізді і за його межами. Перезимували бджоли, зношені зимівлею, вимирають приблизно протягом місяця після обльоту. І перший час їх щоденний відхід в кількісному відношенні перевищує число народжуваних особин. Але от яйценосність матки завдяки спонукальної підгодівлі, надходженнями свіжого нектару почала зростати, молодих бджіл народжується все більше і більше, відбувається помітне збільшення сімей.
Не встиг бджоляр озирнутися, як більша частина гнізда зайнята розплодом, залишилися не засіяними лише крайні рамки. У цей момент важливо не допустити уповільнення зростання сім'ї, зниження несучості матки. В 12 рамкових вуликах слід своєчасно прибрати, а в лежаках пересунути розділові дошки, підставити додаткові соти. Бажано, щоб у верхній частині стільників знаходилося невелике кількість запечатаного меду. При постановці стільників в гніздо комірки з медом треба розкрити. Якщо підставляються рамки не містять медової прошарку, їх злегка оббризкують сиропом. Як тільки з ранніх медоносів почне надходити в вулики регулярно пилок і нектар, бджоли почнуть "білити" соти. У цей період можна розширювати гнізда і вощиною. З настанням тепла з вуликів прибирають подушки, розширюють льотки, з тим, щоб у гніздах не створювалося задухи і передумов до ройовий стан.
Коли корпус вулика буде повністю доповнено рамками і всіх їх обживуться бджоли, пора витягувати зі сховища надставки і другі корпусу. Для однокорпусного вулика бджоляр повинен заготовити не менше двох магазинних надставок. У першу надставку поміщають суша, розбавивши її двома-трьома рамками з вощиною. При освоєнні бджолами рамок в першій надставці під неї ставлять другу частково заповнену надставку. Вільний простір над першою надставкою прикривають холстиком.
В 2-3-корпусному вулику другий корпус ставиться тоді, коли в нижньому бджоли щільно займуть всі стільники. Комплектувати другий корпус слід 2-3 маломеднимі рамками і чистої сушею. В середину 2-го поверху між рамками з сушею можна поставити 2-3 рамки з вощиною. Подібним чином розширюють гнізда й у вуликах-лежаках. У всіх випадках треба діяти, що називається, по обстановці. Сильним сім'ям в один прийом можна підставляти по 3-4 рамки, слабким - 1-2. Не зайвим буде в слабкі сім'ї поставити 1-2 рамки із запечатаним розплодом, взявши їх з сильних сімей.
Особливо уважно навесні треба ставитися до сильних сім'ям, що зимували в двох корпусах зі зменшеною рамкою (435x230 мм). Нарощування сім'ї в таких вуликах при сприятливих умовах йде дуже інтенсивно. Уже протягом трьох тижнів після виставки верхні корпусу в них бувають повністю зайняті розплодом. І тут важливо не упустити момент - поміняти корпусу місцями. Переставлений наверх корпус слід піддати ревізії: вибракувати старі стільники, поставити чисту посуху для засіву, не забути про рамки з кормом. При наявності хабар на ці вулики також слід поставити магазинні надставки або треті корпусу, помістивши під ними розділові грати щоб не пустити в них матку. В цьому випадку 3-й поверх буде призначений тільки для меду.
Джерело: "Азбука бджільництва" Стрільців В.Ф.